Spikerlik Kursu

SPİKERLİK KURSU VE DİKSİYON

Hakan Öztürk Medya Ve İletişim Koçu

Diksiyon sözcüğünün İngilizce sözlükteki karşılığı; “konuşma tarzıtelaffuz” olarak geçmektedir. Güzel ve etkili konuşmak üzere seçilen dil malzemesinin doğru seçilmesi ve bunların konuşmaya yardımcı diğer unsurlarla (sesin uyumuvurgutontonlamaduraküslupjest ve mimiklertavır vb.) uyumlu bir biçimde kullanabilme sanatına diksiyon denmektedir. Diğer bir ifade ile diksiyon, anlamlı ve alımlı söz söyleme sanatıdır.

Diksiyon sözü Latince’de ki (dictio) ve (distus) sözcüklerinden Fransızca’ya (diction) olarak geçmiş, Fransızca’dan da dilimize söylendiği gibi alınmıştır. Bu sözcüğün Latince anlamı konuşurken sözcüklerin seçimi, düzeni, aynı zamanda düşünceyi kolaylıkla anlatma tarzı demektir.

       Diksiyonu düzgün olan bir kimse, diğer insanlarla konuşurken kendisini daha rahat ve güvende hisseder. Herhangi bir toplulukta varlığını hissettiren, sözü dinlenen birey olmak ise insanda öz güven duyguları uyandırır. Bu durum insanı mutlu ve huzurlu eder.

Diksiyon ya da Türkçe‘de kullanılan karşılığı ile telaffuz; harfleri ve heceleri yutmadan, kelimeleri doğru söylemektir. Kelime ve harflerin dinleyici tarafından kolay ve doğru olarak algılanabilmesi için özellikle ünsüz harflerin doğru telaffuz edilmesi gerekir. Spikerlik ve Sunuculuk için, seslerin doğru çıkarılması çok önemlidir.

Ülkemizde seslerin çıkarılış şekli, yörelere göre değişir. Ancak bu tür ağız özelliklerini konuşmamıza yansıtmamalı, ve güzel konuşmanın temel şartlarından birinin İstanbul Ağzı kullanmak olduğu unutulmamalıdır. Anadilini konuşmasını bilmeyen, içinde yaşadığı toplumu tanımayan, kültürel altyapısı yetersiz kişilere, ne kadar güzel veya yakışıklı olurlarsa olsunlar, spikerlik yaptırılmamalıdır.

Spikerlik Kursları bu mesleğe gönül veren kişilerin akınına uğruyor. Ancak; bu sektöre girişte size yol gösterebilecek ilgili eğitimler hakkında danışmanlık hizmeti sunabilecek 20 yılı aşkın süredir sektöre sayısız spiker sunucu yetiştirmiş Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçu Hakan Öztürk bulunuyor.

Spiker ya da sunucu olmayı düşünen adayların Medya Koçu Hakan Öztürk‘ten konuyla ilgili bilgi almalarında ve ücretsiz danışmanlığından yararlanmalarında fayda var.

Detaylı bilgi için web adresimiz ; www.medyakocu.com

0 505 716 23 88 – 0 216 700 24 19

 

 

No comments

Bir cevap yazın