Spikerlik Kursu

Spikerlik-Sunuculuk ve Dikkat Çekme İlişkisi

Hakan Öztürk Medya ve İletişim Koçluğu Stüdyosu

Spikerlik Kursu

Spikerlik-Sunuculuk ve Dikkat Çekme İlişkisi

Spikerlik ve sunuculuk mesleklerinin yaparken; hedef, izleyiciler olduğu için öncelikle buna çok dikkat edilmesi gerekir. Spikerin ve sunucunun, her zaman bunun bilincinde ve farkında olması; yapacağı sunumlarda sadece ve sadece işini ön plana çıkarırken, bunu etkili bir biçimde hedef kitleye ulaştırabilmesi gerekmektedir.

Spikerin ve sunucunun, sunumunu hedef kitleye ulaştırabilmesi için sunumlarında: Görsel, işitsel ve zihinsel uyaranları harmanlayarak etkili bir biçimde kullanması, sunumun daha ilgi çekici hale gelmesini sağlayacaktır. Bu uyaranlardan kısaca söz edelim.

Görsel uyaranlar: Spikern ve sunucunun, sunuma uygun beden dilini jest ve mimikleri yardımıyla kullanması, kılık-kıyafet seçimi, saç tasarımı, makyajı ve takıları ilk akla gelenlerdendir. Sunumla ilgisiz bir beden dili, uygunsuz bir kıyafet seçimi, abartılı saç tasarımı, şişirilmiş bir makyaj ya da abartılı takılar hedef kitlenin dikkatini yapılan sunumdan çok spikerin ya da sunucunun üzerine çekecek hatta sunumun güvenilirliğini dahi zedeleyebilecektir.

İşitsel uyaranlar: Spikerin ve sunucunun, sunuma uygun ses kullanırken, yaptığı doğru vurgular ve tonlamalar bütünüdür. Uygun olmayan bir ses tınısı ile yapılmaya çalışılan yanlış vurgular, tonlamalar ve melodili duygusuz sunumlar hedef kitlede kulak tırmalayıcı istenmeyen bir etkiye eden olacaktır.

Zihinsel uyaranlar: Spikerin ve sunucunun, sunumlarında görsel ve işitsel uyaranların yanında mutlaka kullanması gereken bir dikkat çekici uyarandır. Sunumlarda dikkatleri üzerinde tutabilmek için görsel ve işitsel uyaran her zaman yeterli olmaz. Bir süre sonra hedef kitlede dikkat dağılması matlak olacaktır. Düzgün bir fizik yapısı ve ses kullanımı çok önemli olsa da zihinsel uyaran olmadan sunumda istenen etkiyi yaratmada eksik kalacaktır. Spikerin ya da sunucunun sunumlarında zihinsel uyan vermesi için sunumla ilgili deyimler, terimler, atasözleri, vecizeler, şiir parçaları, kısa anılar hatta fıkralar dahi kullanılabilir. Bunu yapmak; çok daha az kelime ile çok daha fazla şey anlatılmasına olanak sağlarken sunumun espritüel kimliğini güçlendirecektir.

Spikerlik-Sunuculuk mesleklerinde dikkat Çekme ile ilgili bu üç temel unsurdan bahsettik. Empatiyi elden bırakmadan bu dikkat çekici unsurları sunumuna eklemesi spikerin ve sunucunun elini çok daha güçlendirecektir.

Uzun yıllarını spiker ve sunucu yetiştirmeye adayan Hakan ÖZTÜRK, spikerlik ve sunuculuk alanında markalaştırdığı iki kursunu da devrederek Bireysel Medya Koçluğu yapmaktadır. Kadıköy’de kurduğu Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda öğrencilerine ücretsiz danışmanlık yaparak, kişiye özel ihtiyaçları doğrultusunda özel planlar hazırlamakta ve hedeflerine en hızlı şekilde ulaştırmaktadır. Hakan ÖZTÜRK ile birebir görüşmek için spikerlik sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

Detaylar için sayfamızı inceleyiniz.

No comments

Bir cevap yazın