Spikerlik Kursu

Spiker Nasıl Olunur?

Spikerlik Kursu Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi

Spikerlik Kursu Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi

Türkiye’de hiçbir üniversitede Spikerlik – Sunuculuk mesleğine ilişkin  bir bölüm yoktur. Özel televizyon ve radyolarda spikerlik ya da sunuculuk yapanlar gazetecilik kökenli ya da bu alanda spikerlik sunuculuk kursu bitirdiğini görürüz.

Spiker – Sunuculuk konusunda mesleki beceriye sahip olmayan bir çok kişinin kısa sürelerde bu mesleği yaptığı söylense de, uzun süreçli olmadığı toplumca kabul edilen bir gerçektir.

Televizyon spikeri olabilmek için, bir sinema aktör veya aktrisine benzemeye gerek yoktur. Televizyondaki tüm anonsör ve spikerler birtakım kurallara  uymak durumundadırlar. Bu kurallar asla televizyon yöneticileri tarafından gereksiz olarak konulmuş değildir. Bunlar, uzun denemeler sonucu tüm Batı Dünyası Televizyonlarında bu iş için uygunluğu saptanmış kalıplardır. Bir televizyon spikeri, samimi aynı zamanda kibar, sempatik ama ölçülü, efendi görüntülü olmalıdır.  bir televizyon spikeri için, hiçbir yönü ile kutuplaşmamış, dengeli bir kişilik görüntüsü en uygunudur.

Spiker, sözlük anlamı ile konuşmacı demektir. Genellikle herhangi bir dilde spikerlik yapanlar o dili en iyi konuşan kişilerdir.

Konuşması güzel olmayan bir kişi hiçbir zaman başarılı bir spiker olamaz.

Konuşmanın hatasız olabilmesi için, eğer eğitim almamışsanız mutlaka bu işi iyi bilen kişi veya kişilerden eğitim alıması gerekir.

Sektöre eleman yetiştiren pek çok spikerlik kursu bulunmasına karşın kursların verdiği kalabalık grup eğitimleri çok büyük bir dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Spikerlik kursları denildiğinde ilk sırada yer alan Hakan Öztürkspikerlik ve sunuculuk mesleğine girmek isteyenleri bire bir çalıştıran tek Medya Koçu’dur. Ekranlarda gördüğümüz yüzlerce spikerin hocası Öztürk, şimdilerde kendi kurduğu Kadıköy‘deki Medya Koçlu Stüdyosu‘nda öğrencilerine bireysel olarak destek vermektedir. Kişilerin eksiklerini, özel testlerle belirleyerek kişiye özel eğitim veren Öztürk’ün engin tecrübesinden faydalanmak için hemen ücretsiz randevu alın.

İrtibat:0216 700 24 19 – 0505 716 23 88

No comments

Bir cevap yazın