Spikerlik Kursu

SPİKERLİK TARİHİNDE İLKLER

TRT Yayını

SPİKERLİK TARİHİNDE İLKLER

Emel Gazmihal, Zafer Cilasun, Jülide Gülizar…

Emel Gazmihal, Türkiye radyolarının ilk kadın spikeridir. Ankara Radyosu’nda 1937 yılında göreve başlamıştır. Gazmihal, aynı zamanda  savaş yıllarında BBC türkçede gelişmeleri sunmuştur.

Zafer Cilasun, TRT’nin ilk yayınını yaptığı 31 Ocak 1968’de televizyon haberlerini sunan ilk haber spikeridir. Cilasun, ilk olarak 1963’de TRT’nin açtığı sınava girdi ve sınavı kazandı. İşte o sınav kendisine Ankara Radyosunun da kapılarını açtı. Ancak Cilasun’un yıldızı, 1968’de TRT  Televizyonunda on dakikalık sunduğu haber bülteniyle parladı. Bu bülteni sumuyla, ilk ” Türk TV Haber Spikeri ” olarak tarihe geçti.

Jülide Gülizar, 1968 yılında TRT’de haber spikeri olarak ekranlara çıktı. Gülizar, radyo ve televizyonda kadın olarak “ilk açık havada haber okuma”, “ilk naklen yayın” ve “ilk röportaj” gibi birçok yeniliğe imza attı. Yaklaşık 30 yıl çalıştığı TRT’den 1982 yılında emekliye ayrılan Gülizar, çok sayıda ajans ve yayın kuruluşunda yazar, muhabir ve eğitmen olarak görev yaptı. Jülide Gülizar aynı zamanda Çağdaş Gazeteciler Derneği’nde yönetim kurulu üyesiydi.

No comments

Bir cevap yazın