Spikerlik Kursu

Spikerlik kursu hakkında düşünceler

 spikerlik kursu

 

Spikerlik kursu hakkında düşünceler

Bir spikerlik sunuculuk kursuna gitmeden önce internet üzerinden bu kurslara gidenlerin düşüncelerini almak  en iyisidir. Kurumların yaptığı reklamları herzaman kendisini iyi gösterebilir veya yapılan çalışmaları olduğundan daha farklı yansıtılabilir. Reklam amacıyla yapılan bu yazı ve görseller doğruyu yansıtmayabilir. İşte bu yüzden bir spikerlik sunuculuk kursuna gitmeden önce mutlaka google ve bunun gibi arama motorlarına en iyi spikerlik kursu hangisidir, bir spikerlik kursuna gitmeden önce nelere dikkat edilmelidir, spikerlik kursları hakkında gibi anahtar kelimelerle spikerlik kursuna gidenlerin düşünceleri incelenmelidir. Kısaca özetleyecek olursak piyasada pek çok kaliteli spikerlik kursu olmasına karşın kursların genel yoğunluğu yani sınıfların kalabalıklığı öğrenci başına düşen eğitim zamanını kısıtlamaktadır. Yani dört veya beş saatlik eğitim gününde öğrenci başına düşen zaman 10 veya 15 dk’dır. Geri kalan süre ise sınıftaki diğer arkadaşlara ayrılan zamandır. Ayrıca farklı beklentide olan pek çok kişiden oluşan sınıflarda(haberci, muhabir, radyocu, sunucu, spor spikeri gibi ) aynı eğitimin aynı ortamda verilmesi de pek sağlıklı değildir. Tüm bunlar ve buna benzer nedenlerden dolayı gruplar halinde verilen eğitim yeterli düzeyde verimli olmaz. Ve zamanın kısıtlı olması pratik konusunda da yetersiz bırakır.

Spikerlik kurslarının kurs sonunda verdiği bitirme belgesi ya da sertifika yayın kuruluşları tarafından aranılır bir belge kesinlikle değildir. Şuanda yayın kuruluşlarında çalışan spiker ve sunucuların yarısından fazlasında sertifikası yoktur. Sertifika olanlarda ise zaten bu belge işe girerken aranmamıştır.

Yayın kuruluşlarının bir spiker veya sunucu adayında aradığı bu konuda yeterli olup olmadığıdır.

Yıllardır iki farklı spikerlik kursunun sahibi olan Hakan Öztürk spiker ve sunucu adaylarına daha fazla yardımcı olabilmek için sahibi bulunduğu bu kursları devrederek bireysel medya koçluğuna başladı.

Kişilere tamamen özel çalışmalar planlayan ve eksikleri yönünde çalıştıran Hakan Öztürk Kadıköy’de kurduğu Medya Koçluğu stüdyosunda yayın kuruluşlarının istediği tarzda birer demo da hazırlayarak öğrencileri kuruluşlara referans ediyor. Ücretsiz danışmanlık ta veren Hakan Öztürk hakkında ana sayfamızı inceleyebilir , 0 505 716 23 88 nolu hattan kendisine ulaşabilirsiniz.

kocluk resim

No comments

Bir cevap yazın