Spikerlik Kursu

EN KAPSAMLI SPİKERLİK KURSU

Medya ve İletişim Koçu Hakan ÖZTÜRK

Medya ve İletişim Koçu Hakan ÖZTÜRK

EN KAPSAMLI SPİKERLİK KURSU
Spiker ve Sunucu olmak isteyenlerin müracaat ettikleri kuruluşların başında spikerlik kursları yer almaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa gibi büyük şehirlerdeki spikerlik kursları bu konuda öne çıkmaktadır. Bu kursların içerisinde özellikle verdikleri eğitimler açısından birkaç tane kurs sayabilmek mümkündür. Yayın kuruluşları bir spiker adayında yeterlilik, bilgi birikiminin tam olmasını aramaktadır. Kursların vermiş olduğu sertifika hiç bir zaman ön şart değildir. Bir örnek verecek olursak: Bir biçki-nakış kursuna veya müzik kursuna giden kişiler kursların vermiş olduğu bu sertifikaya sahip olabilirler ancak; İşe girmek için kuruluşlara müracaat eden adaylar, sahip oldukları bu sertifikaları bu kuruluşlara sunsalar bile yeterliliklerini gösteremedikleri takdirde kabul görmeyeceklerdir. Bir müzik kursundan mezun olan aday, işe girmek istediği zaman sertifikası işe yaramayacaktır çünkü; işe alacak kuruluş, o kişinin enstrümanı çalmasını isteyecektir. Bir başka deyiş ile: Çok iyi enstrüman çalan ancak; sertifikası olmayan bir kişi, sertifikası olan kişinin önüne geçebilir.
Örneklerden de anlaşılacağı gibi yayın kuruluşlarınca da önemli olan ve kişilerde aranan sertifika değil, işin yapılabilirliğidir. Bugün medya sektöründe çalışan pek çok kalifiye personelin sertifikası bulunmamaktadır. Yayın kuruluşlarınca öncelikli olan kişinin bilgisi, aldığı eğitimlerdeki pratik uygulamalar ve onlara sunulabilecek güncel bir demodur. Pek çok spikerlik kursu öğrenci kalabalıklığı nedeni ile yeterli eğitimi bireysel olarak sağlayamamaktadır. Günlük 4 saatlik eğitim sürecinde kişiye düşen uygulama zamanı 10-15 dakika ile sınırlı kalmaktadır.
Uzun yıllarını spiker ve sunucu yetiştirmeye adayan Hakan ÖZTÜRK, spikerlik ve sunuculuk alanında markalaştırdığı iki kursunu da devrederek “Bireysel Medya Koçluğu” yapmaktadır. Kadıköy‘de kurduğu Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda spiker vesunucu adaylarına ücretsiz danışmanlık yaparak, kişiye özel ihtiyaçları doğrultusundaözel planlar hazırlamakta ve hedeflerine en hızlı şekilde ulaştırmaktadır. Hakan ÖZTÜRKile birebir görüşmek için spikerlik sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.
SİTE İLETİŞİM FOTO

No comments

Bir cevap yazın