Spikerlik Kursu

Spikerlik ve Sunuculuk Eğitiminde Uygulamalı Çalışma Yönteminin Önemi

Hakan Öztürk Medya ve İletişim Koçluğu Stüdyosu

Spikerlik Kursu

Spikerlik ve Sunuculuk Eğitiminde Uygulamalı Çalışma Yönteminin Önemi

Eğitim bilimcilerin uzun yıllar süren araştırmaları sonucu, bugün bütün dünyada kabul gören ve uygulanan öğretim yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan bazılarını: Anlatma, Soru-Cevap, Problem Çözme, Tartışma, Laboratuvar, Örnek Olay, Grup Çalışması ve Gösterip Yaptırma diğer adı ile Uygulamalı Çalışma olarak sıralayabiliriz.

Bu yöntemlerden biri olan ve diğerlerine göre bir adım daha önde yer alan Uygulamalı Eğitim, Spikerlik ve Sunuculuk çalışmalarında spiker ve sunucu adayının konu ile ilgili öğrendiklerini televizyon stüdyosu, radyo stüdyosu, saha röportajı, spor, magazin, söyleşi, panel, forum, açık oturum v.b. alanlarda uygulayabilmesi için
kullanılması gereken en kolay ve pratik yöntemdir. Bunun benzeri birebir uygulamaya dayanan yüzlerce örnek verilebilir.

İletişim ve Medya Koçluğu alanında Spikerlik ve Sunuculuk adayları için Uygulamalı Bireysel Çalışma Yöntemi diğer yöntemlere göre daha çok öğrenci merkezli olup, öğrencinin uygulamaya birebir katılması hedefler. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Spikerlik ve Sunuculuk Kurslarında verilen Spikerlik ve Sunuculuk eğitimleri takriben 15-20 kişilik sınıflarda Grup Eğitimi olarak yapılmaktadır. Doğal olarak bu eğitimlerde her öğrenciye ayrılan süre 1 ders saati için iyimser bir tahmin ile 5-8 dakika kadardır. Bunun ile birlikte bir sınıfta homojen bir grup oluşturma olasılığı çok az olduğu için bu eğitimlerde hangi öğrencinin hangi konular üzerinde daha çok durması gerektiği analizi yeteri kadar yapılamamaktadır. Spikerlik ve Sunuculuk Kurslarında öğrencinin daha çok ihtiyacı olan konular yerine mecburen müfredata göre eğitimler ortadan verilmektedir.

Uygulamalı Çalışma Yönteminin en büyük avantajı; öğrencinin sırada oturup çoğunluk ile teorik olarak ders iştirakından ziyade dersin içindeki Spikerlik ve sunuculuk uygulamalarının tümünü İletişim ve Medya Koçu Hakan Öztürk nezaretinde yaparak ve yaşayarak kendinin gerçekleştirmiş olmasıdır. Uygulamalı Çalışma Yönteminin en büyük dezvantajı ise; adından da anlaşılacağı üzere uygulamaların yapılması için gereken uzun süreye ihtiyacı olmasıdır. Bu neden ile İletişim ve Medya Koçu Hakan Öztürk, İletişim ve Medya Koçluğu alanında verdiği Bireysel Spikerlik ve Sunuculuk çalışmalarında Spiker ve Sunucu adayı öğrencilerinin zaman kaybetmemesini de dikkate alarak sadece Bireysel Uygulamalı Spikerlik ve Sunuculuk Çalışmaları yapmaktadır.

Uzun yıllarını spiker ve sunucu yetiştirmeye adayan Hakan ÖZTÜRK, spikerlik ve sunuculuk alanında markalaştırdığı iki kursunu da devrederek Bireysel Medya Koçluğu yapmaktadır. Kadıköy’de kurduğu Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda öğrencilerine ücretsiz danışmanlık yaparak, kişiye özel ihtiyaçları doğrultusunda özel planlar hazırlamakta ve hedeflerine en hızlı şekilde ulaştırmaktadır. Hakan ÖZTÜRK ile birebir görüşmek için spikerlik sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

Detaylar için sayfamızı inceleyiniz.

No comments

Bir cevap yazın