Spikerlik Kursu

SPİKERLİK-SUNUCULUK VE SPİKERLİK-SUNUCULUK EĞİTİMLERİ

Spikerlik ve Sunuculuk Kursu

Spikerlik ve Sunuculuk Kursu

SPİKERLİK-SUNUCULUK VE SPİKERLİK-SUNUCULUK EĞİTİMLERİ

Spiker ve sunucu, mesleğini yaparken bazı önemli noktalara dikkat etmelidir. Spiker ve sunucu, işleyeceği konu ile ilgili ön bilgiyi edinmeli, soracağı soruları hazırlamalıdır. Sorular kısa ve net olmalıdır. Uzun cümleler izleyicilerin ve dinleyicilerin üzerinde sıkıcı bir etki yaratacaktır. Spikerin ve sunucunun, kullanacağı konuşma ağzı da yine herkes tarafından kabul gören “İstanbul Ağzı” olmalıdır. Spiker ve sunucu, sorularını sorarken söz kesmemeye dikkat etmeli, konunun anlam bütünlüğünü bozacak gereksiz müdahaleler yapmamalı, mümkün oldukça akıcı bir anlatımı desteklemelidir. Konuşmasında ya da okumasında temposuna dikkat etmelidir.

Spiker ve sunucu, “Canlı Yayın” sırasında olayın ve konunun içeriğine göre mümkün olduğunca doğaçlama yapabilmeli; bunun için de pratik ve espritüel bir bakış açısına sahip olmalıdır. Spikerin ve sunucunun, izleyenleri ve dinleyenleri tarafından içselleştirilmesi ya da kabul görmesi için bunlar ve doğallık çok önemlidir. Konuya hakim ancak; düz ve monoton sunum izleyenlerde ve dinleyenlerde dikkat azalmasına neden olacağı gibi yine aşırı-yapmacık jest ve mimikli yayvan bir sunum da Spikerin ve sunucunun, yaptığı işe olan inanılırlığı ve güveninirliği zedeleyecektir. Spiker ve sunucu, daima yaptığı işi öne çıkarmalıdır. Saç tasarımı, kılık-kıyafeti, makyajı, takıları, jest-mimikleri izleyenlerin ve dikkatini yapılan işten uzaklaştırmayacak nitelikte olmalıdır. Spikerlik ve sunuculuk yapabilmek için bir aktör ya da aktrist kadar karizmatik bir görünüme, bir manken gibi vucut ölçülerine sahip olmaya ya da bir tiyatro sanatçısı kadar tiyatral bir yeteneğe sahip olmaya gerek yoktur. Uzuv kaybı olmamakla birlikte; sıradan bir yüz, vücut ölçüleri ve doğallığa sahip bir çok kişi bu mesleği gayet başarılı bir şekilde yapmaktadırlar.

Spikerin ve sunucunun; çalışma günleri, saatleri, yerleri ve ücretleri görev yaptığı kola yere ve çalıştığı kanal ve kuruma göre değişkenlik göstermektedir.

Uzun yıllarını spiker ve sunucu yetiştirmeye adayan Hakan ÖZTÜRK, spikerlik ve sunuculuk alanında markalaştırdığı iki kursunu da devrederek Bireysel Medya Koçluğu yapmaktadır. Kadıköy‘de kurduğu Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda öğrencilerine ücretsiz danışmanlık yaparak, kişiye özel ihtiyaçları doğrultusunda özel planlar hazırlamakta ve hedeflerine en hızlı şekilde ulaştırmaktadır. Hakan ÖZTÜRK ile birebir görüşmek için spikerlik sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

SİTE İLETİŞİM FOTO

Detaylar için Hakan Öztürk’ün sayfasını inceleyiniz.

No comments

Bir cevap yazın