Spikerlik Kursu

SPİKERLİK VE KONUŞMA ÖZELLİKLERİ

Spikerlik ve Sunuculuk Kursu İletişim ve Medya Koçu Hakan Öztürk

İletişim ve Medya Koçu Hakan Öztürk

SPİKERLİK VE KONUŞMA ÖZELLİKLERİ

Konuşma; insanın duygu ve düşüncelerini sesler yardımıyla dışa vurumudur. Konuşma, inceliğin, olgunluğun, zarafetin, zekanın ve kültür düzeyinin açık bir gösterisi olarak da ifade edilebilir.

Konuşmanın temel taşı sözcüktür, o nedenle sözcüklerin sağlam ve sağlıklı olması gerekir. Spikerlik ve sunuculuk mesleğinde telaffuzunun anlaşılır, vurgusunun doğru, tonlamasının anlamlı olması gerekir. Konuşmanın doğuştan gelen bir nitelik olduğunu ileri süren görüşün aksine, güzel konuşma ise doğuştan gelen bir yetenek değildir.

Spikerlik ve sunuculuk alanında iyi bir Spikerin ya da sunucunun, her şeyden önce ana dili konusunda yeterli bilgi birikimine sahip olması ve bunu iyi kullanabilmesi, açık ve anlaşılır bir dil ile konuşması gerekir. Spiker ya da sunucu, söylediklerine her şeyden önce kendisi inanmış olmalıdır. İyi spiker ve sunucu olmak için, aynı zamanda iyi bir dinleyici de olmak gerekir. Spikerler ve sunucular, konuklarına veya izleyicilerine değer verdiğini hissettirebilmeli, argo kelimeler kullanılmamalı, yıkıcı değil, yapıcı olmalıdır. Spikerlik ve sunuculuk mesleğinde konuşmanın karakteristik özelliği bilgi verici, eğlendirici, inandırıcılığı, izleyicilerin ve dinleyicilerin istek ve beklentilerini karşılamasıdır.

Konuşma eyleminin görsel davranış, ses, dil ve zihinsel etkinlik olmak üzere dört ögesi bulunmaktadır.

Spikerlik ve sunuculuk mesleğinde konuşmanın temel öğeleri olan konuşma araçlarımız; doğru soluk, doğru ses, doğru durak, doğru yorum, doğru üslup, doğru telaffuz, doğru ton, doğru vurgu ve konuşma dilinin kurallarına uymaktır. Spikerlik ve sunuculuk mesleğinde doğru ve güzel konuşmanın en önemli kuralı, konuşma dilinin kurallarını bilmektir.

Uzun yıllarını spiker ve sunucu yetiştirmeye adayan Hakan ÖZTÜRK, spikerlik ve sunuculuk alanında markalaştırdığı iki kursunu da devrederek “Bireysel Medya Koçluğu” yapmaktadır. Kadıköy‘de kurduğu Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda spiker ve sunucu adaylarına ücretsiz danışmanlık yaparak, kişiye özel ihtiyaçları doğrultusunda özel planlar hazırlamakta ve hedeflerine en hızlı şekilde ulaştırmaktadır. Hakan ÖZTÜRK ile birebir görüşmek için spikerlik sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

SİTE İLETİŞİM FOTO

Detaylar için sayfamızı inceleyiniz.

No comments

Bir cevap yazın