Spikerlik Kursu

SPİKERLİKTE VE SUNUCULUKTA VURGU NASIL YAPILMALIDIR?

Hakan Öztürk Bireysel Spikerlik Sunuculuk Eğitimi

Hakan Öztürk Bireysel Spikerlik Sunuculuk Eğitimi

Spikerlik ve Sunuculukta, vurgu konuşma ya da okuma sırasında herhangi bir hece ya da kelimenin diğerlerine göre daha yüksek bir sesle ya da, daha baskılı söylenmesidir. Vurgu, hem heceler hem kelimeler hem de cümle içerisinde görülebilir. Vurgular yerinde yapılmadıkça, doğru, güzel ve etkili konuşulamaz, verilmek istenen anlam verilemez. Yazılışları aynı, anlamları farklı olan kelimeler, vurgu yoluyla ayırt edilebilirler. Vurgudan kasıt, sadece sesin gücü değil, aynı zamanda neyin nasıl söylendiğidir. Vurgu, duraklama ve tonlama ile birlikte, söz noktalaması’dır. Kelimenin ardındaki anlam, vurgu ile ortaya çıkar. Yanlış vurgu, anlamı değiştirir, anlaşılmayı güçleştirir. Vurgu, ya ses değişimi ya da durakla gerçekleştirilir. Vurgu ve ses değişimlerinin olmadığı konuşmalar, her şey aynı gibi göründüğünden, sıkıcıdırlar. Ses tonu değiştirilerek konuşmaya daha çok dikkat çekilebilir. Yalnızca ses tellerini kullanmak yerine diyafram sesi kullanılırsa, daha uzun süre ve yorulmadan konuşma imkanı ortaya çıkar.

Kelimedeki bütün vurguların toplamı tonu, tonların toplamı ise ezgiyi meydana getirir. Almanca ve İngilizce gibi Batı dillerinde vurgular çok belirgin iken Türkçe‘de sözcük vurguları yumuşaktır. Duygusal konuşmaların, coşkulu söylevlerin dışında, vurgular kulağa pek batmaz. Yapılışlarına göre; pekiştirme, ahenk, şiddet ve tamlama vurgusu olmak üzere dört çeşit vurgudan bahsedilebilir. Pekiştirme vurgusu, duygu ve düşüncelerin şiddetini ifade eder. Ahenk vurgusu, genellikle şiir okumalarında veya tiyatro seslendirmelerinde kullanılır ve konuşmaya duygu katar. Şiddet vurgusu, konuşmaya daha fazla güç katmak için kullanılır. En belirgin olduğu yerler beğenme, kızma ve üzülme ünlemleridir. Tamlama vurgusu ise isim ve sıfat tamlamalarında, tamlayanların vurgulanması yöntemiyle gerçekleştirilir.

Spikerlik Kursları bu mesleğe gönül veren kişilerin akınına uğruyor. Ancak; bu sektöre girişte size yol gösterebilecek ilgili eğitimler hakkında danışmanlık hizmeti sunabilecek 20 yılı aşkın süredir sektöre sayısız spiker sunucu yetiştirmiş Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçu Hakan Öztürk bulunuyor.

Spiker ya da sunucu olmayı düşünen adayların Medya Koçu Hakan Öztürk‘ten konuyla ilgili bilgi almalarında ve ücretsiz danışmanlığından yararlanmalarında fayda var.

Detaylı bilgi için web adresimiz ; www.medyakocu.com

0 505 716 23 88 – 0 216 700 24 19

 

 

No comments

Bir cevap yazın