Spikerlik Kursu

Spikerlik Kursu Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Önemli Hususlar

Spikerlik - Sunuculuk Eğitimi

Hakan Öztürk Spikerlik – Sunuculuk Eğitimi

Spikerlik Kursu Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Önemli Hususlar

Hangi meslek kursunda olursa olsun grup halinde alınan eğitimlerde sınıfların kalabalıklığının büyük bir dezavantajı vardır. Bu sistemin bir hatasıdır. Piyasada bir çok kaliteli eğitim veren kurs bulunmaktadır. Ancak bu sistem hatası yani kalabalık kurslarda alınan eğitimler, kişilere düşen eğitim zamanının azalmasına neden olmaktadır.

Bir örnek verecek olursak 20 kişilik sınıf ile eğitim veren bir spikerlik kursunda tam gün eğitim aldığını düşünen bir aday, aslında bu zamanın  20 kişiye bölüneceğini ve kendi eğitimi için ortalama  sadece 15 dakika kalacağını bilmesi gerekir.  Çünkü geri kalan zamanlar sırasıyla diğer öğrencilere ayrılır. Bu yüzden aday geri kalan tüm zamanı diğer sınıf arkadaşlarının eğitimini bir seminer gibi izlemek zorunda kalacaktır. Halbuki bu tip eğitimlerde pratik şarttır. Her aday promtper, intercom, kamera, mikrofon gibi cihazları kullanmalı ve canlı yayın, haber sunumu, haber yazımı gibi bir çok teknik eğitimi uygulayarak almak zorundadır.Grup eğitimlerindeki en büyük dezavantaj budur. Kişi başına düşen zaman maalesef ki çok azdır.

Diğer dezavantajlardan biri, çok sayıdaki eğitmenlerdir. 5 veya 6 tane eğitmenin bulunduğu ve her hafta 1 eğitmenin ders verdiği kurumlar her ne kadar avantajlı gibi gözükse de aslında her hafta bir eğitmenin geldiğini göz önüne alırsak, ve örnekteki kişi başına 15 dakika düştüğünü varsayarak; o eğitmenlerin sizi bu kadar kısa bir süreçte tanıyabilmesi mümkün olmayacaktır. Aynı eğitmenin aynı gruba 5-6 hafta sonra eğitim sırasının geldiğini düşündüğümüzde  sizinle tekrar karşılaşan eğitmen; durumunuzu hatırlamak bir yana isminizi dahi hatırlamayabilir. Bu eğitmenin sizden başka sınıfları olduğu da düşünülürse durum iyice zorlaşmaktadır.

Spikerlik Kursu ve Grup eğitimlerinin getirdiği bir diğer dezavantaj; herkese standart bir eğitimin verilmesidir. Oysa ki her kişinin eğitim ihtiyacı ve eksiklikleri farklı olabilir. Bir kişinin hali hazırda diksiyonu çok iyiyken diğer bir başkası haber yazımı konusunda daha önceden ustalaşmış olabilir. Ancak herkese standart eğitim verilmek zorunda kalınan grup eğitimlerinde kişilerin eksikliklerine bakılmadan aynı konular tekrar tekrar ya da baştan verilerek zaman kaybına neden olabilir.

Bu yukarıdaki bahsedilen dezavantajlar grup eğitimlerinin mecburi koşullarıdır. Kesinlikle piyasada çok kaliteli eğitim kurumları ve kurslar bulunmaktadır. Burada çalışan eğitmenler gerçekten işlerinde uzman ve profesyonel kişilerdir. Ancak grup eğitimlerindeki yukarıda anlatılan hususlar bu kurum ve kişilere mecburi bir dezavantaja neden olmaktadır.

Şimdiye kadar 2 ünlü Spikerlik kursunun sahibi olan Hakan Öztürk, yılların tecrübesiyle  bu konudaki eksikleri ve dezavantajları öğrencilerine yansıtmamak için, sahibi olduğu bu kurumları devredip yepyeni bir sistem ile çalışmaya başladı. Türkiye’ye ilk defa Medya Koçluğu sitemini getirdi.

“Medya Koçluğu” Sistemi’nde süreç nasıldır?

İlk önce Medya Koçu Hakan Öztürk ile görüşme yapılır. Yapılan ücretsiz danışmanlık ve stüdyoda yapılan seviye tespitlerinin neticesinde; eksikleriniz ve yeteneğinizin olduğu yönler ortaya çıkartılır. İsteğiniz doğrultusunda yapılacak bir değerlendirme ile, nasıl, kimlerle çalışmanız gerektiği ve hedefe çok hızlı nasıl ulaşabileceğiniz konusunda bir yol haritası çıkartılır.

Eksiğiniz olan konulara ilişkin birebir ve kişiye özel çalışmalar belirlenir. Bu planda eksiğiniz olmayan konular çalışma kapsamına alınmaz, tamamen kişiye özel bir plan hazırlanır. Bu plan dahilinde eksiklerinizi ne şekilde tamamlayacağınız ve hedefe ulaşmak için hangi yollardan gitmeniz gerektiği belirlenir.

Örneğin bazı Türkçe – Edebiyat veya benzeri konularda önceden bilgisi olan öğretmenler, uzmanlar veya konu hakkında eğitm almış kişiler, medya koçluğu sisteminde bildikleri konulardan (Diksiyon -Türkçe vs gibi) muaf tutulabilir. Basın – Yayın veya benzeri okullarda eğitimini zaten gördüğünüz bazı konular gereksiz yere tekrarlanmaz.

Dolayısı ile zaman ve para kaybı yaşamaz, eksik yönlerinize daha çok çalışma zamanı ayrılabilirsiniz. Kişiye özel yapılacak bu planlamaların avantajları, hiç bir Kurs (grup eğitimi) ile kıyaslanmamalıdır. Medya Koçu ve Eğitim Danışmanınız size bu konuda danışmanlık yapacak, en iyi şekilde ve en iyi kişiden eğitim almanız konusunda gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

Medya Koçu’na müracaat eden adaylar sıfır düzeyde (hiç eğitim almamış) mi olmalı?

Medya koçunun çalışmalarından yararlanmak isteyen her seviyeden aday büromuza başvurabileceği gibi, daha önceden eğitim almış veya bir kurs bitirmiş kişiler de müracaat edebilir.

 

Bu çalışmalar sırasında bir kursta (grup eğitiminde) size düşen çalışma süresinden onlarca kere daha fazla çalışma süresi düşerken, ödeyeceğiniz ücret belki de bir kurs eğitimine ödeyeceğiniz ücretten daha az olması adaya büyük avantaj sağlayacaktır.

Detaylı bilgiyi Medya Koçu Hakan Öztürk’ün web sayfasından alabilirsiniz.

www.medyakocu.com

0216 700 24 19 – 0505 716 23 88

No comments

Bir cevap yazın