Spikerlik Kursu

Spikerlik Mesleğinin Temel Şartları (Spikerlik Kursu)

spikerlik kursuSpikerlik mesleği ve özellikleri :

Bir spiker; daha önceden haber müdürü, muhabirler, haber editörleri vb gibi kişilerle baberce haber öncesinde gündem haberlerini düzelterek sunuma hazır hale getiren ve sunum sırasında radyo veya televizyon aracılığıyla izleyicilere anlatan veya okuyan kişilere spiker denir.

Bir spiker, radyoda veya televizyonda görevlerine göre ikiye ayrılır. Spikerler daha önceden hazırlanmış bültenleri okurlar.

Spikerler mutlaka bu bültenleri sunumdan hemen önce incelemek zorundadırlar eğer bu metinlerde hatalar varsa onları düzeltir yeni baştan yazarlar.

sunacakları metinlerde eğer yabancı sözcükler varsa onun doğru telaffuzlarını öğrenirler metni sunmadan önce mutlaka birkaç kez okumaları gerekir nerede nasıl bir vurgu yapacağını, nasıl anlatacağını belirlerler.

Metin;  haber, magazin, kültür, sanat veya bunun gibi farklı, farklı konularda olduğunda banttan ya da canlı olarak yayınlansa bile herkesin anlayacağı bir şekilde (tonlama ile) aktarırlar.

Bir spikerin kullandığı malzemeler; mikrofon, interkom, seslendirilecek metin okumayı kolaylaştıran AUTO-Q cihazı yani konuşma metninin kamera önünden kayar şekilde akıtan cihaz (prompter) , kameralar vtr denilen görüntü okuyucu, ses okuyucu, bilgisayar ve bunun gibi malzemelerdir.

Bir spikerin olması gereken özellikleri ise iyibir  genel yetenek, genel bilgi, aynı anda algılayabilme gücüne sahip bir bellek, Türkçeyi doğru ve güzel konuşabilmesi, mikrofonik bir sese sahip olabilmesi, eğer mümkünse fiziksel bir görünüş , kendine güvenen soğukkanlı tavırları spikerde olması gereken başlıca temel özelliklerdir.

Ancak hiçbir kişi doğuştan spiker olarak doğmaz veya bu işi baştan bilemez. Bunun için ilgili okulları bitirmesi ve bu konuda eğitim alması gerekir. İşte bu doğrultuda Türkiyedeki en güçlü ve iyi eğitmenlerden bireysel eğitimleri ile kişileri hedeflerine kısa zamanda ulaştıran Medya Koçu Hakan Öztürk devreye girmektedir.

Bu konuda yetişmek isteyenler mutlaka Hakan Öztürk ile görüşmeli ve onun Ücretsiz medya danışmanlığından yararlanmalıdır.

spikerlik kursu 2

No comments

Bir cevap yazın