Spikerlik Kursu

SPİKERLİK VE SUNUCULUK KURSLARINDA HANGİ PROGRAMLAR UYGULANIR?

Hakan Öztürk Medya ve İletişim Koçluğu Stüdyosu

Hakan Öztürk Medya ve İletişim Koçluğu Stüdyosu

SPİKERLİK VE SUNUCULUK KURSLARINDA HANGİ PROGRAMLAR UYGULANIR?

Spikerlik ve sunuculuk kurslarında uygulanan ve kurs tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir takım programlar vardır.

Haber, redaksiyon, haber spikerliği, röportaj teknikleri, spor teknikleri, spor spikerliği, program sunuculuğu, açık oturum sunuculuğu, sunucu bağlantısı, muhabir bağlantısı, spiker ve programcı ilişkisi, yönetmen ve spiker ilişkisi, radyo programları, televizyon programları, yazı dili, konuşma dili, anonslar, tartışma programları, eğlence, müzik, magazin programları sunumu, kongre, seminer, protokol sunumu, belgesel, seslendirme, metin değerlendirme ve yorumları mutlaka programlarda aranması gereken temel eğitimlerdir. Ayrıca; artikülasyon, diksiyon, fonetik, spikerlik bağlantısı gibi onlarca temel çalışma mutlaka yapılmalıdır.

Klasik spikerlik ve sunuculuk kursları içinde gerçekten çok kaliteli kurslar da olmasına karşın, genel müfredatlar uygulanması ve sınıfların kalabalık olması nedeniyle spiker ve sunucu adaylarının spikerlik ve sunuculuk eğitimlerinden yeterli verimi alamadıkları bir gerçektir. Spiker ya da sunucu olacak bir kursiyerin aynı sınıfta ki maç anlatımı yapacak bir kursiyer ile beraber eğitim alması kadar yanlış bir şey olamaz.

Yine bir örnekle: Muhabir olacak bir kursiyerin radyo spikerliği yapacak bir kursiyer ile bir arada olması öğrenciler açısından çok büyük bir dezavantajdır. 20-25 kişilik bir sınıfta yapılan 4-5 saatlik eğitim sürecinde, kursiyere birebir ayrılan süre 10-15 dakikayı maalesef geçememektedir.

Uzun yıllarını spiker ve sunucu yetiştirmeye adayan Hakan ÖZTÜRK, spikerlik ve sunuculuk alanında markalaştırdığı iki kursunu da devrederek “Bireysel Medya Koçluğu” yapmaktadır. Kadıköy‘de kurduğu Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda spiker ve sunucu adaylarına ücretsiz danışmanlık yaparak, kişiye özel ihtiyaçları doğrultusunda özel planlar hazırlamakta ve hedeflerine en hızlı şekilde ulaştırmaktadır. Hakan ÖZTÜRK ile birebir görüşmek için spikerlik sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

SİTE İLETİŞİM FOTO

Detaylar için sayfamızı inceleyiniz.

No comments

Bir cevap yazın