Spikerlik Kursu

MUHABİRLİK EĞİTİMLERİ

Spikerlik ve Sunuculuk Kursu

Spikerlik ve Sunuculuk Kursu

MUHABİRLİK EĞİTİMLERİ

Muhabir: Televizyon ya da radyo programları için sahaya çıkarak haber yapan kişidir. Hazırlayacağı haberi ya da çalışmayı sahada kameraman ile beraber gerçekleştirir. Muhabirin, mesleğini yaparken bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekir. Muhabir, çalışacağı konu ile ilgili ön bilgiyi edinmeli, soracağı soruları hazırlamalıdır. Sorular kısa ve net olmalıdır. Uzun cümleler izleyicilerin ve dinleyicilerin üzerinde sıkıcı bir etki yaratacaktır. Muhabirin kullanacağı konuşma ağzı da yine herkes tarafından kabul gören “İstanbul Ağzı” olmalıdır. Muhabir, sorularını sorarken söz kesmemeye dikkat etmeli, konunun anlam bütünlüğünü bozacak gereksiz müdahaleler yapmamalı, mümkün oldukça akıcı bir anlatımı desteklemelidir.

Muhabir, “Canlı Yayın” sırasında olayın ve konunun içeriğine göre mümkün olduğunca doğaçlama yapabilmeli; bunun için de pratik ve espritüel bir bakış açısına sahip olmalıdır. Muhabirin, izleyenleri ve dinleyenleri tarafından içselleştirilmesi ya da kabul görmesi için bunlar ve doğallık çok önemlidir. Konuya hakim ancak; düz ve monoton sunum izleyenlerde ve dinleyenlerde dikkat azalmasına neden olacağı gibi yine aşırı-yapmacık jest ve mimikli yayvan bir sunum da muhabirin yaptığı işe olan inanılırlığı ve güvenilirliği zedeleyecektir. Muhabir, daima yaptığı işi öne çıkarmalıdır. Saç tasarımı, kılık-kıyafeti, makyajı, takıları, jest-mimikleri izleyenlerin ve dikkatini yapılan işten uzaklaştırmayacak nitelikte olmalıdır. Muhabirlik yapabilmek için bir aktör ya da aktrist kadar karizmatik bir görünüme, bir manken gibi vücut ölçülerine sahip olmaya ya da bir tiyatro sanatçısı kadar tiyatral bir yeteneğe sahip olmaya gerek yoktur. Uzuv kaybı olmamakla birlikte; sıradan bir yüz, vücut ölçüleri ve doğallığa sahip bir çok kişi bu mesleği gayet başarılı bir şekilde yapmaktadırlar.

Muhabirliğin de kendi içinde savaş muhabirliği, olay yeri muhabirliği ve anons haberi muhabirliği gibi farklı kolları bulunmaktadır. Muhabirin çalışma günleri, saatleri, yerleri ve ücretleri görev yaptığı kola yere ve çalıştığı kanal ve kuruma göre değişkenlik göstermektedir.

Uzun yıllarını spiker, sunucu ve muhabir yetiştirmeye adayan Hakan ÖZTÜRK, spikerlik ve sunuculuk alanında markalaştırdığı iki kursunu da devrederek Bireysel Medya Koçluğu yapmaktadır. Kadıköy‘de kurduğu Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda öğrencilerine ücretsiz danışmanlık yaparak, kişiye özel ihtiyaçları doğrultusunda özel planlar hazırlamakta ve hedeflerine en hızlı şekilde ulaştırmaktadır. Hakan ÖZTÜRK ile birebir görüşmek için spikerlik sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

SİTE İLETİŞİM FOTO

Detaylar için Hakan Öztürk’ün sayfasını inceleyiniz.

No comments

Bir cevap yazın