Spikerlik Kursu

SPİKERLİK NEDİR? SPİKERLİK KURSLARI NEDEN VAR?

Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu

Hakan Öztürk Medya Koçluğu Stüdyosu

SPİKERLİK NEDİR? SPİKERLİK KURSLARI NEDEN VAR?

İletişim fakültelerine ciddi bir rakip olan “spikerlik kursları” her geçen gün sektördeki yerlerini sağlamlaştırıyorlar.

Bugün televizyon kanallarında çalışan spikerlerin sadece % 12 si ilgili fakültelerden mezun olup, geri kalan spikerlerin % 75 i spikerlik kursu mezunu. Ayrıca Medya Koçu Hakan ÖZTÜRK‘ün yetiştirdiği ve istihdamlarına bizzat yardımcı olduğu kişilerin sayısı da bir hayli kabarık.

PEKİ SPİKERLİK NEDİR?

Hazırlanan haber bültenlerini ve diğer duyuruları radyo veya televizyon kanalıyla izleyici veya dinleyicilere aktaran kişidir.
TRT’nin yapmış olduğu tanım: Dilbilgisi, fonetik, diksiyon, artikülasyon, vurgulama, tonlama hataları yapmadan, doğru ve güzel konuşmak, metinleri özelliklerine göre değerlendirmek, yapım ve yayın çalışmalarına sesle katılmak, stüdyoda günlük yayın çizelgelerine uygun olarak yayını estetik ve bütünlük içerisinde yürüten kişidir. Spikerleri, radyoda ve televizyonda görev yapanlar olarak iki gruba ayırabiliriz.
Genel olarak görevleri:
-Hazırlanmış haber bültenlerini sunuştan önce inceler,
-Sunacağı metinde bulunan yabancı sözcüklerin doğru okunuşlarını öğrenir,
-Metni sunmadan önce birkaç kere okur ve vurguların nerede, hangi sözcüklerde olacağını belirler,
-Metni (haber, magazin, kültür vb.) banttan ya da canlı olarak herkesin anlayabileceği şekilde sunar.
Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları:
Ülkemizde özel radyoların ve televizyonların yasallaşmasından bu yana son bir kaç yıl içerisinde özel radyoların ve televizyonların sayısında meydana gelen artış, spikerlik mesleğine olan talebin artmasına neden olmuştur. Özel televizyon kanalları da TRT’de spiker olarak çalışan tecrübeli spikerleri daha fazla ücretle transfer etmişlerdir. Zaman zaman da sanat, moda ve basın çevrelerinden olan tanınmış kişiler bu işle görevlendirilmiştir. TRT’de kanal sayısının artması ve radyoların ve televizyonların etkisiyle oluşan rekabet ortamında, mesleğin gerektirdiği özelliklere uygun nitelikli elemanlara ihtiyaç artmaktadır.
Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler:
Ülkemizde spikerlik ve sunuculuk eğitimi veren özel kurslar vardır. Hakan ÖZTÜRK, uzun yıllardır bu konuda eğitim vermektedir. Kadıköy’de yıllar önce çok popüler olan Kuşdili Eğitim Merkezi  ve kendi  ismini taşıyan Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi’nin kurucusudur. Özellikle Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi, tüm bilgi birikimini kullanarak yapılandırılmıştır.  Ancak; Hakan ÖZTÜRK, bu iki kurumunu da yıllar sonra devrederek Medya Koçluğu Stüdyosunu kurmuştur. Hakan ÖZTÜRK, Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçu dur. Kadıköy’de kurduğu Medya Koçluğu Stüdyosu‘nda öğrencilerine ücretsiz danışmanlık yaparak, kişiye özel ihtiyaçları doğrultusunda özel eğitim planları hazırlamakta ve hedeflerine en hızlı şekilde ulaştırmaktadır. Hakan ÖZTÜRK ile birebir görüşebilmek için
SİTE İLETİŞİM FOTO

One comment

1 Pings/Trackbacks for "SPİKERLİK NEDİR? SPİKERLİK KURSLARI NEDEN VAR?"
  1. […] Gerekenler Spikerlik Kursu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular En İyi Spikerlik Kursu Hangisidir? Spikerlik Nedir? Bu yazı spikerlik kursu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize […]

Bir cevap yazın