Spikerlik Kursu

Spiker Yayına Nasıl Hazırlanır

Spiker Yayına Nasıl Hazırlanır?

Spikerin sunacağı yayın ne olursa olsun (ister bir haber programı, ister konuklu bir program, isterse bir açık oturum) spiker yayından önce programına hazırlanmak zorundadır. Kıyafet ve makyaj gibi fiziksel özelliklerin hazırlanması dışında spiker yapacağı yayın hakkında zaten bilgi sahibidir. Bu bir haber programı ise konu başlıklarını ve haber metinlerini önceden okumuş, gerekli tonlamaları belirlemiş, anlamını bilmediği veya telaffuzunda zorlandığı kelimelerin doğrularını öğrenmiş olmalıdır.

Spikerin programında bir konuk ağırlaması gerekiyorsa konuğu hakkında bilgi sahibi olması, ona soracağı soruları önceden hazırlamış olması gerekmektedir. Aynı şekilde önceden karşılaşılabilecek aksaklıklara karşı da spikerin hazır olması ve durumu idare etmesi gerekmektedir. Yayın akışını bilmeli, yayın süresine göre uygun hareket etmelidir. Yayın öncesi sakinleşmeli ve programına konsantre olmalıdır.

Türkiye’nin ilk ve tek Medya Koçu Hakan Öztürk, vermiş olduğu bireysel danışmanlık hizmetiyle hem adaylara bilmeleri gereken herşeyi öğretmekte hemde hedeflerine giden yolda kendilerine rehberlik etmektedir.
Detaylı bilgi için ; www.medyakocu.com 0 505 716 23 88 – 0 216 700 24 19

No comments

Bir cevap yazın