Spikerlik Kursu

Spikerlerin Yaptığı Hatalar

Spiker Hataları

Bu yazımızda spikerlerin yaptığı hatalarspikerlerin yaptığı anlatım bozukluklarıspikerlerin yaptığı konuşma hataları gibi konulardan bahsedeceğiz. Spikerler ne kadar tecrübeli olursa olsun her zaman hata yapabilirler, çok sık olarak sosyal mecralarda spiker hatalarının paylaşıldığını görüyoruz. İnsanların spiker hatalarını ilgiyle takip etmelerinin nedeni spikerin milyonlarca kişi tarafından izleniyor olması ve bu durumda hata yapma şansının olmamasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Her insan hata yapar ancak bazı mesleklerde hata şansınız gerçekten de çok düşüktür. Çünkü karşınızdaki kişilerin sizden beklentilerini sarsmış olursunuz. Bu durumda bazen komik bazen de üzücü durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Spikerlerin en sık tekrar ettiği hatalar şöyle sıralanabilir;

Canlı yayın hataları: Spikerler canlı yayınlarda kelime hataları yapabilmektedirler. Canlı yayından önce spiker metinlerine çalışmış olsa da canlı yayında muhabir ile bağlantı sırasında veya ani bir gelişme haberinde heyecanlanıp kelime hatası yapabilir. Bu durumun önüne geçmek için ses ve nefes kontrolüyle spiker heyecanına hakim olmalı ve soğuk kanlı davranabilmelidir. Bu da ancak çok fazla tekrar ve pratik ile edinilen bir özelliktir.

Telafuz hataları: Spikerler yayın esnasında prompterdan okudukları bir kelimeyi yanlış telafuz edebilirler.Telafuz hatalarının önüne geçebilmek için spikerlerin yine çok sayıda pratik yapmaları gerekmektedir.

Takdim hataları: spiker veya sunucular konuklarını takdim ederlerken isim veya konuğun mesleği, özellikleri konusunda hatalar yapabilmektedirler. Bu durumun önüne geçebilmek için spikerlerin konuklarını programa davet etmeden önce yani yayın öncesinde konukları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Açık mikrofon hataları: canlı yayınlarda spikerlerin başına gelen bu durum oldukça zor durumda bırakan bir hatadır. Canlı yayın esnasında verilen bir arada açık unutulan bir mikrofonla beraber spikerin yayın dışında bir konuda fikir beyan etmesi, bir söz söylemesi -hatta yakın zamanda örneklerini çok sayıda gördük- canlı yayının arasında şarkı söylemesi sayılabilir. Spikerin bu duruma düşmemesi için yaptığı yayına konsantre olması gerekmektedir.

Dikkatsizlik hataları: yine canlı yayınlarda yaşanan bu durumlarda set malzemeleri veya spikerin yer aldığı bölgede meydana gelebilen fiziksel hatalar yer alır. Bu hataların çoğu dikkatsizlik veya set ekibinin özensiz davranması sonucu oluşabilir.

Kamera – çekim hataları: Spikerler yayın esnasında onları çeken kameranın hangisi olduğunu anlayamayıp başka bir kameraya bakarak sunumlarını yapabilmektedirler. Bu durum da spiker hataları arasında oldukça yaygın olarak karşımıza çıkar.

Yukarıda sıraladığımız spiker hataları dışında spiker ve sunucular oldukça çeşitli hatalarla karşılaşmaktadırlar. Herhangi bir hataya önceden hazırlıklı olmak için pratik yapmak gerektiğini söylemiştik. Pratik yapmak dışında uzman bir yardımcının hatalarınızı görmesi, başınıza gelebilecek hatalara karşı ne yapmanız gerektiğini size önceden söylemesi gerekmektedir.

İşte bu noktada medya koçu sizin en iyi yol arkadaşınızdır. Sahip olduğu deneyim ve tecrübe ile canlı yayında veya herhangi bir yayında nelerle karşılaşabileceğiniz konusunda sizi geliştirecek bir yol arkadaşı. Medya Koçu Hakan Öztürk Kadıköy’deki stüdyosunda gerçek stüdyo deneyimini size yaşatırken verdiği danışmanlık ile sizlere doğru hedefe ulaşmanız konusunda yardımcı oluyor. www.medyakocu.com

kaynak

No comments

Bir cevap yazın